کد خبر: 4211135
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۵:۲۱
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت:

بقیع در عصر پیامبر(ص) محل عبادت، مدرسه و اردوگاه بود

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به جایگاه و منزلت ویژه بقیع نزد پیامبر(ص) گفت: نبی مکرم اسلام بقیع را محل عبادت، مدرسه، اردوگاه و مصلای نماز استسقاء می‌دانستند که می‌تواند چراغ راه امت باشد.

:بقیع در عصر پیامبر(ص) محل عبادت ،مدرسه، اردوگاه و مصلای نمازاستسقاء بودبه گزارش ایکنا به ‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز در همایش جهانی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» در شهر مقدس قم گفت: مسئله بقیع از جنبه‌های مختلف قابل بحث است و با وجود جایگاه معنوی و پربار، این مکان مقدس مظلوم واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه مظلومیت بقیع از آنچه پیش آمده دردناک‌تر است، اظهار کرد: امروز جامعه از انوار تابناک امامان معصوم و اصحاب مدفون در بقیع محروم است، این در حالی است که اگر ائمه بقیع(ع)، اصحاب پیامبر(ص) و بزرگان آرمیده در آن، در هر سرزمین دیگری مدفون شده بودند، مورد احترام بیشتر و زائرانشان مورد تکریم قرار می‌گرفتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در ادامه با اشاره به اینکه شخصیت‌های گران‌سنگی در بقیع به خاک سپره شدند، گفت: بزرگان زیادی در این مکان آرمیده‌اند که هیچ نامی از آن‌ها نیست و اگر در رابطه با این شخصیت‌ها از خیلی از افراد سؤال کنید، شاید مطلب زیادی درباره آن‌ها ندانند، این در حالی است که جمع کثیری از اصحاب پیامبر(ص)، ائمه(ع) و یاران و وفاداران ایشان در این مکان دفن هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به شهدای احد اشاره کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان منزلت و جایگاه بقیع را یادآور شد و گفت: کتاب‌های زیادی درباه بقیع و ائمه معصومین(ع) و اصحاب پیامبر(ص) مدفون در این مکان نوشته شده و بقیع در طول تاریخ شاهد تحولات زیادی بوده است.

وی با اشاره به این که بقیع بعد از مسجدالنبی(ص) جایگاه والایی نزد نبی مکرم اسلام داشته است، گفت: پیامبر(ص) هر شب به بقیع می‌رفتند که بیانگر فضیلت این مکان مقدس است و بقیع در طول تاریخ با وجود همه محدودیت‌ها در کانون توجه مسلمانان قرار داشته است.

لزوم بازسازی مناسب بقیع

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب بر لزوم بازسازی مناسب بقیع تأکید و تصریح کرد: یکی از شخصیت‌های والامقام مدفون در بقیع، «فاطمه بنت اسد» مادر امام علی(ع) است که شاید خیلی از زائران ایشان را نشناسند، در صورتی که روایت شده است که نبی مکرم اسلام(ص) زمانی که بر پیکرشان نماز اقامه کردند، 70 بار تکبیر گفتند و جهت ساماندهی قبر ایشان وارد قبر و در حالی که گریان بودند از قبر خارج شدند.

وی گفت: پیامبر اسلام(ص) همچنین در شب نیمه شعبان به بقیع می‌رفتند و مسلمانان بر این باورند که شب نیمه شعبان، شب مغفرت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با تأکید بر اینکه پیامبر(ص) از بقیع به‌عنوان مدرسه و اردوگاه آموزشی استفاده می‌کردند، گفت: روایت شده است که رسول اکرم(ص) نماز استسقاء(طلب باران) را در این مکان مقدس اقامه کردند و همچنین با امام علی(ع) وارد بقیع شدند و درس‌ها، بحث‌های معنوی و آموزشی هم در این مکان مقدس ارائه کردند.

وی در ادامه درباره اهمیت زیارت قبور بقیع گفت: امام حسن بن علی(ع) از پیامبر خدا(ص) پرسید: پدرم! پاداش کسی که تو را زیارت کند، چیست؟ پیامبر خدا(ص) فرمودند: فرزندم! هر کس مرا - زنده باشم یا مرده - پدرت، برادرت، یا تو را زیارت کند، بر عهده‌ من است که در قیامت او را دیدار کنم و از گناهانش برهانم.

‌حجت‌الاسلام والمسلمین نواب در پایان گفت: قبور ائمه(ع) و صحابه پیامبر(ص) در بقیع مکان‌های مبارکی هستند که باید مورد احترام و تکریم قرار گیرند.

یادآوری می‌شود؛ همایش جها‌نی «بقیع؛ مدفن امامان و اصحاب» امروز 30 فروردین‌ماه، با حضور آیت‌الله محسن قمی، معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر، تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و جمعی از علما، اندیش‌ورزان و محققان داخلی و خارجی و اساتید حوزه و دانشگاه در پژوهشکده حج و زیارت برگزار شد و آیت‌الله حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در آن سخنرانی کرد.

انتهای پیام
captcha