کد خبر: 3855757
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
گروه حوزه‌های علمیه ــ عضو جامعه مدرسین گفت: نشر اکاذیب و توهین به مردم قم در فضای مجازی، چه قائلش انقلابی باشد یا نباشد، چه معمم و شخصی، خدمت به دشمن است و باید با او برخورد قانونی شود. 
اتنقاد شدیداللحن آیت‌الله علیدوست به اهانت‌کنندگان به قم و میراث شیعه به گزارش ایکنا، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست پیش از ظهر امروز 18 آبان‌ماه در ابتدای درس خارج فقه که در نمازخانه مدرسه عالی دارالشفاء در قم برگزار شد، با اشاره به اهانت علیه شیخ صدوق و شیخ مفید در فضای مجازی و مردم قم، گفت: در ماه‌های اخیر بعضی حرکات مذبوحانه اتفاق افتاده و انتظار این است که تشدید شود. لازم می‌بینیم به این حرکت اشاره کنم و معتقدم حوزه و روحانیت نسبت به اتفاقات کشور وظایفی دارند.
عضو جامعه مدرسین حوزه افزود: امام هادی(ع) در ارتباط با رسالت عالمان دین فرمودند: از جمله وظایف عالمان دین در زمان غیبت، دفاع از امامت و ولایت است. اگر از ولایت و افکار مردم مؤمن دفاع نشود، دشمنان همه را به گمراهی می‌کشانند. این مسئله نشان می‌دهد اگر شیعه‌ای هست به خاطر تلاش عالمان دین بعد از عصر غیبت است.
این استاد حوزه اظهار کرد: در عصر غیبت برای دفاع از حق و حقیقت، بعضی از عالمان دین مانند شیخ صدوق و شیخ مفید و حتی مردم، بسیار خوب درخشیدند و به موقع از دین، حق و ولایت دفاع کردند و پای حقانیت خود ایستاده‌اند.
رئیس انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علمیه قم بیان کرد: در همان زمان‌ها عالمان و مردم قم در رأس این واقعه بودند. درعین حال تلاش دشمنان هم برای انحراف کشیدن عقاید و تفکر مردم و ولایت زیاد بوده است. این عنادورزی از دشمن توقع می‌رود و این گونه است.
وی ابراز کرد: اما امروز مسئله‌ای که خیلی تعجب‌برانگیز است، اینکه حملات از  خودی‌نماها است. در این رابطه توجیهی دیده نمی‌شود. کلیپی از آقای معممی در فضای مجازی همراه با صدا و تصویر منتشر شده است. کلیپ در مورد حمله شیخ مفید به جناب شیخ صدوق است. در این کلیپ بیان می‌کند که شیخ مفید، شیخ صدوق را دیوانه، غیرعاقل و... معرفی کرده است و بعد هم نتیجه می‌گیرد که شما مردم دارید دینتان را از کسانی می‌گیرید که همدیگر را فاسق و دروغ گو می‌پندارند.
آیت‌الله علیدوست گفت: کلیپ دیگر در مورد شهر و دختران قم است و می‌گوید که در این شهر دختران با حجاب کامل گوشه خیابان ایستاده‌اند و آماده‌اند خودشان را به مردم عرضه کنند و جدیدترین کلیپی که در فضای مجازی منتشر شده، این است که علامه حلی 14 ساله بود، شب متوجه شد بالغ شده و همان شب خانواده را مجبور کرد که دختر همسایه را برایشان بیاورند.
عضو جامعه مدرسین حوزه افزود: این‌ها اتفاقاتی است که از سوی خودی‌ها در فضای مجازی منتشر شده است. اما در مورد حرف اول این آقا باید پاسخ داد، کتابی به نام «النکتة الاعتقادیه» است که چاپ شده و در این کتاب رساله‌ای به نام «عدم السهو النبی» است. این فرد معمم از این رساله نقل کرده است.
وی ادامه داد: براساس شواهد، بسیاری از عالمان دین، استناد این کتاب به شیخ مفید را رد کرده‌اند؛ مانند شیخ آقا بزرگ و ابن شهرآشوب و در این معاصر حضرت آیت الله شبیری زنجانی که از جمله این عالمان هستند و حتی خود شیخ هم این مسئله را تأیید می‌کند. حالا کتابی به این وضعیت را بیاوریم در فضای مجازی علیه شیخ صدوق مطرح کنیم، این سخن نادرستی است.
این محقق بیان کرد: در گذشته بین عالمان دین مباحث علمی مرسوم بوده که حرف‌ها و حملات تند به هم می‌زدند و عرف هم بوده است. اما الان این‌گونه مرسوم نیست. امروز اگر کسی بخواهد حرفی از کسی نقل کند، تا داخل گیومه نبرد، سرقت علمی و مالکیت فکری و نظری مطرح می شود. این حرف‌ها تندروی امروزه نیست.
وی با بیان اینکه هدف از نقل این مباحث در فضای مجازی چه چیزی است، گفت: آیا دنبال نشان دادن تضارب اخبار هستیم؟ کدام قوم و قبیله با بزرگان خود این گونه رفتار می‌کنند؟ آیا دانشگاهیان با بزرگان خود این گونه رفتار می‌کنند؟ چطور همه آنها در حاشیه امن هستند، ولی وقتی به تراث شیعه که می‌رسد، هم چیز آرام می‌شود؟!.
آیت‌الله علیدوست گفت: آیا اوضاع قم این است که زنان و دختران این طوری هستند؟، الان هزاران خانم در قم با حجاب هستند، اما معرفی شهر قم به این صورت نادرست به چه منظور است؟ آیا باید با دروغ و خلاف واقع، اذهان عمومی را تشویش کنیم؟
قم را طور دیگری نشان می‌دهند
وی ادامه داد: کسی منکر بعضی مشکلات نیست. وضع حجاب در شهر قم مقداری ناراحت‌کننده شده، بعضی هم تذکر داده‌اند، اما انسان وقتی وارد بعضی شهرهای دیگر می‌شود و دوباره به قم می‌آید، احساس دیگری به او دست می‌دهد. معتقدم این گونه افراد وقتی شهر قم را این گونه معرفی کردند و نگاه مردم را نسبت به قم عوض می کنند، دنبال خدمت به دشمن هستند.  
عضو جامعه مدرسین حوزه افزود: مطرح کردن این سخنان در فضای مجازی، تخریب اذهان عمومی را به همراه خواهد داشت. معتقدم این گونه سخنان، چه قائلش انقلابی باشد یا نباشد، چه معمم و شخصی، خدمت به دشمن است. باید دید چه کسانی این حرف ها را منتشر می‌کنند. این دسته از افراد یا جاهل یا مأمورند و حتی معمولاً این دسته از افراد خودشان را به جاهایی وصل می‌کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر از جمله دلایل مشکلات و فساد، می‌توان به مسئله ازدواج جوانان اشاره کرد و افزود: در رابطه با مسئله ازدواج باید رعایت خیلی مسائل کرد. چرا متولیان دیندار جامعه به فکر سایر جوانان و دختران دم بخت نیستند. به دلیل شرایط بد اقتصادی بعضی از جوانان نمی‌توانند ازدواج کنند، بهترین راه حل مشکلات اقتصادی، رفع گرانی، فراهم کردن زمینه ازدواج جوانان و نهایتاً اینکه متولان متدین و خیرین وارد میدان شوند، مشکلات ازدواج جوانان را حل کنند.
استاد حوزه علمیه  ابراز کرد: اگر با این گونه افراد در فضای مجازی که با حرف‌های نادرست موجب تشویش اذهان عمومی می‌شوند، برخورد قانونی شود، دیگر کسی به خود اجازه بیان چنین صحبت‌های ناروایی را نخواهد داد.
آیت‌الله علیدوست گفت: بعضی هم دنبال برخورد علمی با این افراد هستند. وقتی کسی حرف‌های نامناسب و خلاف واقع در مورد وضعیت قم می‌زند، چگونه می‌شود با او برخورد علمی کرد.
عضو جامعه مدرسین حوزه افزود: ما قم را تراث می‌دانیم، شیخ صدوق تراث است و بنابراین طلبه و روحانی باید مواظب حرف‌هایی که می‌زنند باشند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: