کد خبر: 3855991
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
پاسخ دفتر آیت‌الله سبحانی به روزنامه اطلاعات در مورد چندهمسری؛
گروه حوزه‌های علمیه ــ عطف چندهمسری به چندشوهری بسیار نابخشودنی است؛ چندشوهری از مقوله فحشاست که در میان تمام ملل محکوم است و پیامدهای جسمی و روانی بدی دارد. در حالی که مسئله تعدد همسر از این مقوله پیراسته است و در آیین مقدس اسلام به عنوان دوا ـ نه غذا ـ تشریع شده است. 
چندهمسری دواست نه غذابه گزارش ایکنا، متن پاسخ علمی دفتر حضرت آیت‌الله سبحانی به مقاله  18 آبان سردبیر روزنامه اطلاعات درباره چندهمسری به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
غرب‌زدگی در تفسیر تعالیم اسلام
در روزنامه اطلاعات مورّخ شنبه 18 آبان 1398، مقاله‌ای به قلم سردبیر تحت عنوان «چندهمسری» چاپ شده است، وی ادعا کرده که: چندهمسری از بقایای سنت‌های بدوی و در حال انقراض است. آنگاه می‌افزاید: همان طوری که چند شوهری امروز در حال منسوخ شدن است چند زنی نیز به تاریخ در حال منسوخ شدن است.
در این مورد نظر نویسنده را به چند نکته معطوف می داریم:
1. عطف چندهمسری به چند شوهری بسیار عطف نابخشودنی است; چند شوهری از مقوله فحشا است، که در میان تمام ملل محکوم است و پیامدهای جسمی و روانی بدی دارد. در حالی که مسئله تعدد همسر از این مقوله پیراسته است و در آیین مقدس اسلام به عنوان دوا ـ نه غذا ـ تشریع شده است.
2. جای گفتگو نیست که باید در هر مسئله‌ای افراد متخصص نظر دهند: مسئله چندهمسری یک مسئله فقهی است در این مورد باید به قرآن مجید و سخنان معصومان(علیهم السلام) مراجعه نمود و راه نزدیکتر، فتاوای مراجع عظام است که بازگو کننده مضامین قرآن و سنت هستند. قرآن در این مورد می‌فرماید:(وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُوا فِی الْیَتَامَی فَانْکِحُوا مَا طَابَ لَکُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنی وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ ذَلِکَ أَدْنی أَلاَّ تَعُولُوا)(سوره نساء:3) «و اگر می ترسید که (به هنگام ازدواج با دختران یتیم)، عدالت را رعایت نکنید، (از ازدواج با آنان، چشم پوشی کنید و) با زنان پاک(دیگر) ازدواج نمایید، دو یا سه یا چهار همسر و اگر می ترسید عدالت را (درباره همسران متعدد) رعایت نکنید، تنها یک همسر بگیرید». با وجود این که آیه با صراحت تعدد زوجات را تحت شرایطی قانونی می‌داند در این مورد چگونه نویسنده می‌گوید چندهمسری مانند چند شوهری است؟
3. اگر اسلام تعدد زوجات را به عنوان دارو تجویز نموده است نه به عنوان لذت گرایی، نکته آن روشن است؛ صنف مرد پیوسته در جنگ ها، در مسافرت‌ها و در کارخانه‌ها آسیب پذیرند و پیوسته کشته می‌شوند در حالی که زنان از این آسیب‌ها کمتر می‌بینند. در دفاع مقدس که دفاع از شرف و کشور و آیین بود صد هزار مرد به شهادت رسیدند و همسران آن‌ها بیوه شدند، تکلیف این زنان چیست؟ سرشماری‌ها ثابت می‌کند که آمار زنان آماده ازدواج بیش از مردان است اگر موضوع تعدّد زوجات را تجویز نکنیم سرنوشت این زنان چه می شود؟ چه سرنوشتی در انتظار آنان است؟
4. گاهی از اوقات همسر انسان نازا و یا بیمار است و یا حاملگی برای او خطرناک است، در این شرایط تکلیف شوهر چیست؟ گاهی شوهران به خاطر شغل خاصی که دارند نیمی از سال را در دو نقطه دور از هم زندگی می کنند درباره این عدّه چگونه می‌اندیشید؟
5. نویسنده در این مقاله با گفتار محمدرضا در کتاب «مأموریت برای وطنم» هماهنگ شده است، حتی او هم اجتهاد کرده و بر حرمت چندهمسری از آیه قرآن استدلال کرده بود.
6. متأسفانه افراد، غالباً در این مسائل فقهی دنبال رو غربیان هستند و گمان می‌کنند که چون در غرب چندهمسری به عنوان یک آسیب اجتماعی عنوان شده، طبعاً این کار باید انجام نگیرد ولی تک همسری آنان به صورت ظاهر تک همسری است اما گروهی از آنان  ـ نه همه ـ به صورت‌های دیگر غریزه جنسی را پاسخ می گویند.
این مقاله نشانه یک نوع روشنفکری بیمار است که نتیجه دنباله روی از غرب است. دیروز پای زنان به ورزشگاه‌ها کشیده شد تا از تماشای بدن‌های نیمه لخت محروم نمانند! و آیه (وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ)، «و به زنان با ایمان بگو چشم های خود را فرو گیرند» نادیده گرفته شد؛ امروز هم مسئله تعدد زوجات با تعدد شوهر یکی معرفی می‌شود، فردا هم عقد موقت با این توجیه که زن کالای تجاری نیست به چالش کشیده می‌شود، پس از آن هم عفاف و حجاب به عنوان این که زنان پاکدامن در حفظ عفت خود خودکفا بوده و نیازی به حجاب ندارد مورد هجوم واقع می شود و...
باش که تا صبح دولتش بدمد *** کاین هنوز از نتایج سحر است
قم ـ دفتر حضرت آیة الله سبحانی
18 آبان 1398
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: