کد خبر: 3861639
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
گروه حوزه‌های علمیه - جانشین رئیس ستاد برگزاری بیست و پنجمین جشنواره قرآنی و حدیثی المصطفی(ص) از تمدید مهلت ثبت‌نام علاقه‌مندان در این دوره از مسابقات خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسف محمدی، مدیر گروه فعالیت‌های ترویجی و مراکز قرآنی و حدیثی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، ضمن اعلام این خبر بیان کرد: با توجه به بین‌المللی بودن مسابقات و وجود شرایط حضور خانواده بزرگ المصطفی(ص) در کشور‌های مختلف جهان در این مسابقات بنابر تصمیم ستاد برگزاری مسابقات زمان ثبت‌نام تا ۱۶ آذرماه تمدید شد.

مدیر گروه فعالیت‌های ترویجی و مراکز قرآنی و حدیثی اظهار کرد: این مسابقات با اهداف آموزشی، پژوهشی و تربیتی همانند سال‌های گذشته برگزار خواهد شد و ویژگی بارزی که در این دوره شاهد آن هستیم حضور خانواده بزرگ المصطفائیان است.

وی افزود: طلاب، کارکنان، اساتید و اعضای هیئت علمی و همه خانواده طلاب و خانواده کارکنان و اساتید در ایران و سایر کشور‌ها امکان حضور در جشنواره را دارند و برای طلاب مراکز تمهیدیه نیز رشته‌های خاصی در نظر گرفته شده است.

محمدی بیان کرد: سال گذشته در مجموع از داخل و خارج از کشور ۱۰ هزار نفر در جشنواره شرکت کردند که با توجه به گستردگی جشنواره در سال جاری قریب به ۱۳ هزار نفر پیش‌بینی می‌شود. امسال جشنواره با سیاست‌های ویژه و بر اساس شعار «استقامت امت، نصرت الهی» برگزار می‌شود و قرعه‌های بخش شفاهی مسابقات را بر اساس این شعار تنظیم می‌کنیم.

وی افزود: رشته‌های مختلفی برای جشنواره در نظر گرفته شد و در مجموع ۵ گروه مخاطبان شامل طلاب المصطفی(ص)، دانشجویان دانشگاه مجازی، کارکنان و استادان، خانواده طلاب و خانواده کارکنان و استادان به رقابت می‌پردازند. مهم‌ترین بخش جشنواره، که رقابت‌های اصلی در آنجا جریان دارد و بسیار به هم نزدیک است، بخش طلاب است که بیشترین شرکت‌کنندگان در این بخش حاضر هستند.

مدیر گروه فعالیت‌های ترویجی و مراکز قرآنی و حدیثی المصطفی(ص) با اشاره به دو آزمون کتبی و شفاهی تصریح کرد: رشته‌های کتبی بر اساس مقاطع تحصیلی تعریف شده و در هر مقطع تحصیلی یک رشته حدیثی و یک رشته قرآنی به رقابت می‌پردازند؛ در رشته قرآنی معمولاً تفاسیر معتبر و مطرح مدنظر قرار می‌گیرد و در بخش حدیثی در مقطع کارشناسی متن نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه مدنظر است که طلاب در بخش‌های تعیین‌شده و بر اساس آن آزمون می‌دهند.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: در کارشناسی ارشد و دکتری متن اصول کافی از کتاب «العقل و جهل» تا کتاب «الحجة» باب «ما اعطی الائمة(ع) من اسم‌الله اعظم» تعیین شده است و در شفاهی نیز در بخش برادران قرائت تحقیق و ترتیل و حفظ کل و حفظ ۱۵ جزء و حفظ سوره‌های منتخب در نظر گرفته شد و در بخش خواهران همین رشته‌ها به جز رشته قرائت و ترتیل است.

محمدی تصریح کرد: در بخش شفاهی در سال جاری، به جای دو مرحله، سه مرحله داریم که مرحله اول به صورت ارسال فایل است؛ یعنی افراد قطعه‌ای که تعیین کرده‌ایم قرائت و ضبط می‌کنند و فایل صوتی از طریق واحد‌های قرآنی در مدارس به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شود و در یک گروه داوری به صورت متمرکز داوری خواهند شد و یک‌سوم نفراتی که بالاترین نمرات را دریافت کنند، برای شرکت به مرحله دوم معرفی می‌شوند. مرحله دوم در همه واحد‌ها حضوری است و رشته حفظ نیز به آن اضافه می‌شود و از بین نفرات برتر تعدادی برای مرحله نهایی معرفی می‌شوند.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان جهت کسب اطلاع بیشتر به پایگاه قرآنی و حدیثی المصطفی به نشانی quran.miu.ac.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: