کد خبر: 3902421
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با انتقاد از توجه برخی رسانه‌ها و جریان‌ها به ظواهر دین و غفلت از باطن و حقیقت دین، گفت: متأسفانه امروز، تنها ظواهر دین ترویج می‌شود، حال آن‌که سبک زندگی اسلامی و دینی تنها گفتن برخی اذکار و اوراد نیست، بلکه سبک زندگی اسلامی، زندگی عاقلانه مؤمنانه و در چارچوب مقررات دینی است. 
انتقاد آیت‌الله فاضل لنکرانی از ترویج ظواهر دینی و بدفهمی از دینبه گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی، امروز، 12 خردادماه در ابتدای درس خود که در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سالروز رحلت جانگداز امام خمینی(ره)، گفت: هر چقدر زمان می گذرد انسان بیشتر به عظمت وجودی آن امام بزرگوار پی می‌برد و هم حوزه‌های علمیه و هم نسل جدید برای استمرار انقلاب اسلامی باید بیش از پیش با اهداف والای ایشان آشنا شوند.
 
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان کرد: هدف امام از نهضت اسلامی تنها اسلام و پیاده کردن معارف نورانی این دین عزیز بوده است، البته این حرف به معنای نفی مردم نیست چرا که پیاده شدن اسلام سعادت دنیا و آخرت مردم را در پی دارد.
 
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه امام راحل هیچ گاه به دنبال اهداف شخصی نبودند، گفت: امام هرگز دنبال رسیدن به قدرت نبودند و دنبال به قدرت رساندن روحانیت نیر نبود و حضور روحانیت در مناصب حکومتی تنها به دلیل نیاز و شرایط خاص بود.
 
آیت‌الله فاضل لنکرانی هدف امام راحل را خارج کردن دین اسلام از محدودیت و انزوا دانست و تاکید کرد: امام خمینی به دنبال این بودند که اسلام را از آن دید محدودی که داشت خارج کند چرا که متاسفانه از نظر عده‌ای که مدعی کارشناسی دین اسلام هستند، اسلام تنها محدود به یک سری افعال  اعمال عبادی فردی است و حال آنکه امام راحل به دنبال شکوفا کردن همه ابعاد نورانی اسلام بودند.
 
وی افزود: ما اگر بخواهیم یک قضاوت درست و منطقی از انقلاب اسلامی داشته باشیم باید اهداف نورانی امام راحل را به خوبی بشناسیم وگرنه قضاوت ما صحیح نخواهد بود.
 
آیت‌الله فاضل لنکرانی در قسمت دیگری از سخنان خود با انتقاد از آزادی‌های حیوانی در کشورهای غربی و مدعی حقوق بشر، اظهار کرد: آزادی که اسلام بیان می‌کند در برگیرنده همه سعادت‌های دنیوی و اخروی بشر است و حال آنکه در غرب آزادی ادعا شده موجب خشکاندن دین و معنویت و نهاد خانواده است.
 
وی در محور پایانی سخنان خود با انتقاد از توجه برخی رسانه‌ها و جریان‌ها به ظواهر دین و غفلت از باطن و حقیقت دین، گفت: متاسفانه امروز در برخی جاها تنها ظواهر دین ترویج می‌شود اما از روح و حقیقت دین فاصله گرفته می‌شود؛ برخی رسانه‌ها هم در این زمینه دچار غفلت شده‌اند و تنها به ترویج ظواهر دین می‌پردازند و حال آنکه سبک زندگی اسلامی و دینی تنها گفتن برخی اذکار و اوراد نیست، بلکه سبک زندگی اسلامی یعنی زندگی عاقلانه مومنانه و در چارچوب مقررات دینی است.
 
رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) با بیان اینکه امام خمینی(ره) مخالف دیوارکشی در دانشگاه‌ها بودند، گفت: امام راحل در مورد اینکه در دانشگاه بین زن و مرد به اسم اسلام دیوار کشیده شود مخالف بودند چرا که این کار تنها توجه به ظواهر دین است و البته که باید در کنار توجه به حقیقت و روح دین به ظواهر هم اهمیت داده شود.
 
آیت الله فاضل لنکرانی در پایان افزود: روح دین از انسان فردی مانند شهید حاج قاسم سلیمانی تربیت می‌کند کسی که مقاوم و متعهد است؛ چرا که شهید سلیمانی تربیت امام و انقلاب بودند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: