کد خبر: 4004628
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
عزالدین رضانژاد توضیح کرد؛

عضوهیئت علمی جامعةالمصطفی العالمیه گفت: تولید علم و محتوای دانشی همچنین ایجاد انگیزه از ویژگی‌های همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی» است.

به گزارش  ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین عزالدین رضانژاد؛ دبیر علمی همایش «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی» و عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی العالمیه در سخنانی به تببین فعالیت‌های انجام‌شده اعم از دریافت مقالات، داوری آنها، برگزاری پیش‌نشست‌ها و پنل‌های تخصصی پرداخت.

رئیس پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی با بیان اینکه همایش‌های علمی به منظور ایجاد انگیزه، تولید علم و محتوای دانشی درباره موضوع همایش برگزار می‌گردد، تصریح کرد: این همایش افتخار داشت که قشر‌های حوزوی و دانشگاهی را در تدوین مقالات علمی دور هم جمع کند و بدین وسیله، برخی از اهداف علمی اش را تأمین نماید و به آن اهداف دسترسی یابد.

دبیرعلمی همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»، با اشاره به تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه همایش، اظهار کرد: وی با اشاره به دریافت بیش از 350 چکیده مقاله توسط دبیرخانه همایش، ابراز کرد: از این میان حدود 150 مقاله پذیرفته شد و مقالات دارای امتیازات بالاتر دسته بندی گردید و در نهایت 52 مقاله شناسایی و مورد ارزیابی مجدد قرار گرفت. مجموعا در روز اختتامیه همایش، علاوه بر سه مقاله برتر، از حدود 45 نفر از نویسندگان مقالات دارای امتیاز بالاتر، تقدیر خواهد شد.

دبیر علمی همایش درباره گردآوری و انتشار مجموعه مقالات این همایش اذعان کرد: در این زمینه، یک جلد شامل چکیده مقالات دریافتیِ مورد تأیید اولیه ارزیابان چاپ شده است که شامل نزدیک به 140 چکیده مقاله می‌شود. همچنین مجموعه مقالات دریافتی از پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی شامل ده مقاله نیز در یک مجموعه جمع‌آوری شده است.

وی، با اشاره به کمیته‌های 9 گانه تخصصی همایش، خاطرنشان ساخت: کمیته‌های علمی همایش مقالات رسیده را مورد ارزیابی قرار دادند و نظراتشان را اعلام کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضانژاد، از پیش نشست‌هایی سخن به میان آورد که پیش از برگزاری همایش، در مراکز و مجامع علمی و فرهنگی داخل و خارج کشور برگزار شد و برگزاری ۳۴ پیش‌نشست را کم‌نظیر دانست و اظهار کرد: این پیش‌نشست‌ها در هفت شهر و مرکز استان و هفت کشور با تنوع زبانی چهارگانه برگزار شد.

وی با اشاره به همکاری مراکز دیگر در برگزاری پیش نشست‌ها ابراز کرد: در این باره، مراکز متعددی همچون؛ نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان، پژوهشگاه بین المللی المصطفی، دانشگاه گلستان، مرکز اسلامی شمال کشور، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، مدارس دینی اهل سنت، دانشگاه شهید هاشمی نژاد ساری همکاری داشتند.

دبیر علمی همایش بین المللی «نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی»، در بخش دیگری از سخنانش، از آماده‌سازی مجموعه مقالات ارسالی به همایش در هشت جلد سخن به میان آورد و توضیح داد: در طبقه بندی مقالات، یک جلد چکیده مقالات چاپ شده که رونمایی خواهد شد. نخستین جلد از این مجلدات، دربردارنده ده مقاله است که با مقدمه رئیس پژوهشگاه آماده شده است. دیگر مقالات نیز در هشت جلد دیگر آماده می‌شود: جلد اول ۲۵ مقاله، جلد دوم که درباره مساجد، بقاع متبرکه، گردشگری، هنر و شعر است، شامل ۱۵ مقاله، جلد سوم بر محور دوم همایش با عنوان آموزه‌های قرآنی و معارفی، شخصیت‌ها و نهاد‌ها تدوین یافته و ۱۴ مقاله را شامل می‌شود، جلد چهارم شامل ۱۴ مقاله درباره عقلانیت و همگاری است، در جلد پنجم با ریزموضوعات، زن، خانواده، حقوق و اخلاق ۱۴ مقاله را گردآوری شده است، جلد ششم به چالش‌ها، آسیب‌ها و راهکار‌ها اختصاص دارد و شامل ۱۴ مقاله است، جلد هفتم عقلانیت، همگرایی، شخصیت‌های همگرا و آموزه‌های معنوی را مورد توجه قرار می‌دهد و ۱۷ مقاله را جمع آوری کرده است و جلد هشتم، که مربوط به محور عام است، مقالاتی به زبان پشتو، انگلیسی و عربی را تقدیم مخاطبان می‌نماید و شامل ۱۸ مقاله است.

وی، با بیان اینکه این مجلدات در همایش رونمایی خواهد شد، تأکید کرد: یکی از کار‌های اساسی همایش، برنامه فشرده پنل‌های تخصصی بود که دیروز در سه مجموعه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضانژاد ضمن ابراز خرسندی از دستیابی به اهداف همایش بیان کرد: برای تقدیر از نویسندگان، در مراسم امروز از سه مقاله تقدیر به عمل خواهد آمد و بعد از ظهر، چهل نفر از استادان و دانش پژوهان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: