کد خبر: 4028326
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۹
اهم رویدادهای قرآنی هفته /

هفته‌ای که گذشت با اخبار متنوعی از جمله اعلام فراخوان ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شورای توسعه فرهنگ قرآنی، آغاز طرح سراسری «مشکوة»، برگزاری نشست بررسی چگونگی تحول در ساختار امور فعالیت‌های قرآنی کشور و ... همراه بود.

رویدادهای هفتهبه گزارش ایکنا، اعلام فراخوان ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شورای توسعه فرهنگ قرآنی، آغاز دهمین دوره طرح سراسری «مشکوة» به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان، برگزاری نشست بررسی چگونگی تحول در ساختار امور فعالیت‌های قرآنی کشور، رونمایی از مصحف ۱۰ قرائت از سه طریق شاطبیه، طیبه‌النشر و الدره در ایکنا و گزارشی از سبک تلاوت بوشهری‌ها را می‌توان از مهم‌ترین اخبار سومین هفته اولین ماه زمستان 1400 نام برد.

رقابت ۱۹۰ قاری و حافظ از ۶۹ کشور در مسابقات بین‌المللی ایران

مرحله مقدماتی سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران از ۱۹ دی‌ماه آغاز شد و تا بیست و پنجم همین ماه ادامه دارد. در این مرحله از مسابقات ۱۹۰ شرکت‌کننده از ۶۹ کشور در رشته‌ها و بخش‌های مختلف حضور دارند.

راه موفقیت مؤسسات قرآنی در شرایط بحران

مؤسسه قرآنی مشکات یکی از معدود مؤسساتی است که بخشی از فعالیت‌هایش را در دل وقوع کرونا شکل داد و فعالیت‌های بزرگی را آغاز کرد. شعبه کوهسار این مؤسسه در سال ۱۳۹۸ با حضور مهدی قره‌شیخلو، رئیس وقت سازمان دارالقرآن، شهریار پرهیزکار، قاری و حافظ بین‌المللی قرآن کریم، محمدحسین سبزعلی، قاری بین‌المللی قرآن کریم، امیر آقایی، داور و حافظ بین‌المللی، مهدی عباسی، حافظ بین‌المللی و سایر اساتید مطرح کشوری و قرآن‌دوستان استان البرز با هدف ترویج فعالیت‌های قرآنی در سطح کشور، فراهم آوردن زمینه‌ای جهت انس بیش از پیش با مصحف شریف و انسان‌ساز قرآن کریم و مفاهیم تعالی‌بخش و همچنین نشر و بسط فضای معنوی عطرآگین قرآن در محیط جامعه افتتاح شد.

مؤسسه مشکات بعد از شروع به کار خود کلاس‌های متنوعی را به‌صورت غیر حضوری و حضوری در موضوعات مختلف آموزش قرآن کریم راه‌اندازی کرد که در این عرصه موفقیت‌های متنوع و مختلفی را به دست آورد. در این بین یکی از بزرگترین فعالیت‌های این مؤسسه با توجه به شرایط کرونایی، برگزاری مسابقات قرآنی است که هر ساله با حضور داوران بین‌المللی، حافظان و قاریان قرآن برگزار می‌شود.

تیزر مسابقه بین‌المللی فرازخوانی قرآن کریم مشکات رونمایی شد

جلسه شورای راهبردی مسابقه بین‌المللی فرازخوانی قرآن کریم مشکات برگزار شد که در این جلسه ضمن بررسی گزارش کمیته تبلیغات و رسانه از تیزر این دوره از مسابقات که به زبان‌های فارسی و عربی تهیه شده بود، رونمایی شد.

بررسی جد‌ی‌تر الزامات قرارگاه قرآنی

نشست بررسی چگونگی تحول در ساختار قرآنی کشور با حضور برخی از مدیران دستگاه‌های قرآنی و صاحب‌نظران و کارشناسان امور قرآنی برگزار شد و طی آن بر کارکرد مطلوب شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سندنویسی تأکید و نقدهایی به دیگر کارکردهای شورا و کمیسیون‌ها وارد شد.

نشست بررسی چگونگی تحول در ساختار امور فعالیت‌های قرآنی کشور به همت ایکنا در سالن شهید تقوی خبرگزاری ایکنا با حضور جمعی از مدیران دستگاه‌های قرآنی و صاحب‌نظران این عرصه برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی؛ دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی، سیدعلی سرابی؛ قائم‌مقام شورای عالی قرآن، جواد شیخ‌اکبری؛ مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، عبدالرضا حاجیلری؛ مدیرکل راهبری و پژوهش معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی و عضو گروه تدوین منشور توسعه فرهنگ قرآنی، ولی یاراحمدی؛ صاحب‌نظر امور قرآنی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی اخوان‌صباغ؛ ‌رئیس سازمان دارالقرآن الکریم، محمدحسین حسنی؛ رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان حضور داشتند و محمدعلی خواجه‌پیری،‌ عضو حقیقی شورای توسعه فرهنگ قرآنی نیز به صورت ارتباط تصویری به بیان نکاتی پرداخت.

بی‌توجهی به نابسامانی‌های حوزه قرآن به بهانه تحول

جمعی از کارشناسان قرآنی دستگاه‌ها در نشستی مجازی به بی‌توجهی به نابسامانی‌های حوزه قرآن به بهانه تحول اشاره و بیان کردند که تفاوت‌ سردار سلیمانی با سایر نظامیان در تفاوت برداشت ایشان از قرآن برای تعاملات اجتماعی است؛ همچنین بر این نکته که جامعه قرآنی برای رسیدن به تحول به یک سردار نیاز دارد،‌ تأکید شد.

نشست عمومی هم‌اندیشی کارشناسان امور قرآنی دستگاه‌ها و نهادهای کشور، ۲۲ دی‌ماه به صورت مجازی و به همت دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به منظور بحث و تبادل نظر در مورد ابعاد تحول مطلوب در نظام امور قرآنی کشور، طرح و بررسی مسائل و مشکلات ساختارها و تشکیلات امور قرآنی و راهکارهای بهبود و ارائه آزاد نقدها برگزار شد.

مصحف ۱۰ قرائت از سه طریق شاطبیه، طیبة‌النشر و الدره در ایکنا رونمایی شد

مراسم رونمایی از مصحف ۱۰ قرائت از سه طریق شاطبیه، طیبه‌النشر و الدره، نوشته ابراهیم آهور، مدرس و متخصص در علوم قرائات مختلف، فرزند رحیم آهور از پیشکسوتان قرآنی یکشنبه ۱۹ دی‌، با حضور جمعی از فعالان، اساتید و چهره‌های قرآنی کشور در سالن جلسات شهید تقوی ایکنا برگزار شد.

گزارش ایکنا از سبک تلاوت خاص بوشهری‌ها

مردم شهر ماهی و میگو، شب‌نشینی و خیام‌خوانی که هر چیزی را به سبک خاص خود اجرا می‌کنند، در تلاوت قرآن نیز شیوه خود را دارند، سبکی که با گرایش بیشتر جوانان این خطه به تلاوت‌های روز می‌رود تا به فراموشی سپرده شود. در این نوشتار در صحبت با کارشناسان به وجوه مختلف این سبک پرداخته شده است.

تمدید مهلت ثبت نام در جشنواره قرآنی بسیج

ثبت نام برای حضور در جشنواره قرآنی سازمان بسیج که از ابتدای دی تا بیستم این ماه ادامه داشت به مدت دو هفته دیگر تمدید شده و متقاضیان تا پنجم بهمن‌ماه برای حضور در این جشنواره فرصت خواهند داشت.

جشنواره قرآنی ـ روستایی استان بوشهر برگزار می‌شود

جشنواره قرآنی - روستایی استان بوشهر به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و در قالب سلسله اقدامات این استان برای برگزاری مطلوب رویداد «بوشهر نخستین پایتخت قرآنی ایران در سال ۱۴۰۰» برگزار می‌شود.

اعلام فراخوان ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شورای توسعه فرهنگ قرآنی

حجت‌الاسلام محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به تصمیم‌‌گیری در مورد تغییر شاخص‌های جدید عضویت افراد حقیقی در این شورا، از تمامی اشخاص حقیقی فعال و توانمند در امور قرآنی که واجد شرایط عضویت در این شورا به عنوان عضو حقیقی هستند، دعوت کرد تا داوطلب عضویت در «دوره چهارم انتخاب صاحب‌نظران امور قرآنی شورا» شوند.

فعالیت‌های معاونت قرآن ارشاد با قوت ادامه دارد

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد ۲۰ دی‌ماه در دیدار با سرپرست و مدیران معاونت قرآن و عترت و جمعی از علاقه‌مندان قرآنی در محل این وزارتخانه، دیدار کرد.

وی در این جلسه گفت: عمده تاکید ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر توجه و توسل به قرآن و سوادآموزی قرآنی است تا همگان با ترویج، گسترش معارف و آموزه‌های این کتاب آسمانی بتوانیم جامعه‌ای سراسر قرآنی را شکل دهیم.

اسماعیلی با اشاره به اینکه از ابتدای قبول مسئولیتم، مباحثی مطرح بود که فعالیت‌های دینی و قرآنی این وزارتخانه در قالب یک مجموعه جمع‌آوری شود، گفت: همواره تاکید من براین بوده که باید فعالیت‌های قرآنی قوی از سوی معاونت قرآن و عترت بدون هیچ تقلیلی ادامه یابد.

آغاز دهمین دوره طرح سراسری «مشکوة»

دوره دهم طرح ملی حفظ تلفنی قرآن کریم «مشکوة» با حضور ۱۰۰ نفر از نابینایان و توان‌یابان جسمی ـ حرکتی از ۱۸ دی‌ماه در سراسر کشور آغاز شد. در این طرح که به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور وابسته به جهاددانشگاهی برگزار می‌شود، ۱۰۰ نفر از توان‌یابان جسمی ـ حرکتی و نابینایان، زیر نظر هفت نفر از اساتید به حفظ تلفنی قرآن می‌پردازند.

طرح مشکوة به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور از پاییز سال ۹۷ آغاز شده و در آن نابینایان و توان‌یابان جسمی و حرکتی سراسر کشور که از توانایی و استعداد حافظ قرآن شدن برخوردار باشند، حضور می‌یابند.

گزارشی از اجرای طرح «کاروان قرآنی سردار دلها» در گلستان

سلسله محافل انس با قرآن کریم با عنوان «کاروان قرآنی سردار دلها» به مناسبت دهه بصیرت و شهادت سردار شهید سلیمانی و ایام شهادت حضرت زهرا(س) در شهر‌ها و روستا‌های شیعه و سنی‌نشین سراسر استان برگزار شد.

راهیابی ۱۶۸ شرکت‌کننده به مرحله نیمه‌نهایی شوق تلاوت

مرحله مقدماتی پنجمین دوره رقابت‌های قرآنی «شوق تلاوت» با قریب ۷۰۰ شرکت‌کننده برگزار شد که از این تعداد ۱۶۸ نفر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند.

برگزاری بیست و ششمین دوره مسابقات قرآن ناجا/ جذب نخبگان قرآنی پایور و سرباز ادامه دارد

سردار سرتیپ دوم پاسدار محمد بهرامی، معاون تبلیغات و روابط عمومی سازمان عقیدتی ـ سیاسی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه ارتقای سطح توانمندی حافظان و قاریان از سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار گرفته است به برگزاری بیست و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن ناجا اشاره کرد و گفت: این دوره از سوم تا پنجم بهمن‌ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

ثبت‌نام پنجمین دوره جشنواره قرآنی فجر آغاز شد

ثبت‌نام مرحله مقدماتی بخش مسابقات پنجمین دوره جشنواره قرآنی فجر ویژه جامعه کارگری و خانواده‌هایشان آغاز شد. این دوره امسال به صورت ملی و به سه شکل حضوری، تلفنی و مجازی برگزار خواهد شد.

داوران مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن ایران معرفی شدند

طبق اعلام اسامی گروه داوری مرحله مقدماتی سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران، ۲۸ داور ایرانی و خارجی،‌ تلاوت‌های این دوره از مسابقات را ارزیابی می‌کنند. اسامی داوران مرحله مقدماتی سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران در رشته‌ها و بخش‌های مختلف از سوی معاونت مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام شد.

در بین اسامی داوران نام ۱۲ داور در بخش آقایان و ۱۶ داور در بخش بانوان به چشم می‌خورد. همچنین از بین ۲۸ داور این مرحله ۱۰ داور خارجی و ۱۸ داور از کشورمان انتخاب شده‌اند.

پایان مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن در بخش بانوان

مرحله مقدماتی سی و هشتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن ایران بعدازظهر ۲۰ دی‌ماه در بخش بانوان به پایان می‌رسد و در ادامه از روز ۲۲ دی‌ماه شاهد برگزاری رقابت‌ها در بخش آقایان خواهیم بود.

مهلت شرکت در جشنواره قرآنی دانشگاه فرهنگیان به پایان رسید

مهلت شرکت در سی و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه فرهنگیان ویژه دانشجومعلمان سراسر کشور ۲۰ دی‌ماه به پایان رسید. این دوره در ۱۰ بخش و ۵۰ رشته از قبیل رشته‌های آوایی، معارفی، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، ادبی، هنری، هنرهای گروهی، فناوری و پژوهشی برگزار می‌شود.

گزارشی از برگزاری و معرفی برگزیدگان مسابقات قرآنی بهار در بهار در شرکت گاز

مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه بهار در بهار ویژه کارکنان، همسران و فرزندان شرکت پالایش گاز پارسیان با حضور ۱۸۰ شرکت‌کننده، ناظران قرآنی شرکت ملی گاز ایران، مدیران، روسا، کارکنان و خانواده‌های شرکت پالایش گاز پارسیان در سالن اجتماعات کوثر برگزار شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: