کد خبر: 4067598
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۰
رئیس جامعةالمصطفی:

تحقق تمدن نوین اسلامی با اتحاد همه مذاهب میسر می‌شود

رئیس جامعةالمصطفی گفت: مسئله تحقق تمدن نوین اسلامی و بازگشت به دوران شکوه مسلمانان در جهان، آرمان اصلی انقلاب اسلامی، رهبران انقلاب و جامعةالمصطفی است که تنها با همراهی و اتحاد همه مذاهب اسلامی دست‌یافتنی خواهد بود.

علی عباسی ، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه هشتم تیرماه در دیدار رئیس هئیت العلمای دیوبند هندوستان اظهار کرد: جامعةالمصطفی دانش‌پژوهان خود را با راهبرد احترام و علاقه به پیروان همه مذاهب اسلامی تربیت می‌کند.

وی بیان کرد: ما پیروان همه مذاهب اسلامی را جزو اعضای خانواده جهان اسلامی می‌دانیم که با وجود تفاوت‌ها، می‌توانند حول محور اصول مشترک در مسیر منافع کلان جهان اسلام فعالیت کنند.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه افزود: ایران و هندوستان و مردم این دو کشور، قرن‌های طولانی ارتباط عمیق تاریخی داشته‌اند که این روابط تاریخی، زمینه را برای توسعه همکاری‌های آینده نیز فراهم می‌کند.

وی، با اشاره به زمینه‌های مشترک فرهنگی ایران و هند، بیان کرد: زبان فارسی به عنوان زبان مشترک میان مردم این منطقه، قرن‌ها در شبه‌قاره رایج بود و حتی ادیبان در تقسیم‌بندی دوره‌های مختلف زبان فارسی، از سبک هندی یاد کرده‌اند و شاعران و ادبیان برجسته‌ای در هندوستان متون ادبی ارزشمندی به زبان فارسی از خود برجای گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه این امر نشان‌دهنده عمق روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور است، گفت: مبتنی بر این روابط تاریخی، امروز نیز روابط گرمی بین دو کشور برقرار است که برگزاری این جلسه، یکی از مصادیق آن به شمار می‌آید.

استاد جامعةالمصطفی العالمیه، راهبرد اساسی جامعةالمصطفی را تأکید بر مسئله تقریب و وحدت مذاهب اسلامی دانست و تأکید کرد: این راهبرد که در برابر سیاست تکفیر و افراطی‌گری قرار دارد، مورد تأکید و توجه جدی جامعةالمصطفی است.

وی اظهار کرد: مسئله تحقق تمدن نوین اسلامی و بازگشت به دوران شکوه مسلمانان در جهان، آرمان اصلی انقلاب اسلامی، رهبران انقلاب و جامعةالمصطفی است که تنها با همراهی و اتحاد همه مذاهب اسلامی دست‌یافتنی خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی تصریح کرد: ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم افرادی که حاضر نیستند برادران دینی خود را به دلیل اختلافات مذهبی تحمل کرده و به کفر محکوم می‌کنند، چگونه می‌توانند مدعی تمدن فراگیر اسلامی باشند؟ این جریانات تفرقه‌افکن آسیب‌های فراوانی بر پیکر جهان اسلام وارد ساخته‌ که خواسته ما از همه بزرگان مذاهب و علمای جهان اسلام این است در برابر گسترش این جریانات ایستادگی کنند.

وی، با اشاره به توجه و اهتمام علمای برجسته هندوستانی به مسئله وحدت و تقریب مذاهب اسلامی، تصریح کرد: جامعةالمصطفی به عنوان یک مرکز علمی بین‌المللی، با بیش از ۲۰۰ مرکز علمی و دانشگاهی در داخل و خارج کشور تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسانده است.

وی بیان کرد: بسیار علاقه‌مندیم با مراکز علمی و دینی هندوستان، به عنوان یکی از کشور‌های مؤثر در معادلات جهانی، زمینه‌های مشترک همکاری را تعریف نماییم. امروز خوشحالیم که پذیرای هیئتی از علما و شخصیت‌های برجسته هندوستانی هستیم و امیدواریم این ارتباطات در استحکام روابط اسلامی مؤثر باشد و در آینده شاهد ثمرات آن برای جهان اسلام باشیم.

رئیس جامعةالمصطفی العالمیه با اشاره به رشد و توسعه مراکز علمی و دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران و هند در سال‌های اخیر، ابراز کرد: بهترین فرصت برای گسترش روابط دو کشور، از طریق توسعه روابط علمی و دانشگاهی صورت می‌پذیرد که این ظرفیت‌های مشترک می‌تواند به رشد علمی ایران و هند کمک شایانی داشته باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha