کد خبر: 4072038
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
حجت‌الاسلام علی عباسی مطرح کرد:

حضور علمی جامعه‌المصطفی در بیش از ۶۰ کشور جهان

حجت‌الاسلام علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه گفت: هم اکنون، جامعةالمصطفی در قالب ۳۳ نمایندگی منطقه‌ای، در بیش از ۶۰ نقطه جهان حضور فعال علمی دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه

به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی عباسی، رئیس جامعةالمصطفی العالمیه امروز ۲۹ تیرماه در دیدار استاندار قم، مجموعه جامعةالمصطفی را یکی از عناصر مهم جهانی شدن شهر قم دانست و افزود: جامعةالمصطفی بُعد بین‌المللی حوزه علمیه است و حضور طلاب غیرایرانی در شهر مقدس قم، آورده‌های فراوانی دارد که بعضاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد و هر میزان سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند ظرفیت‌های فراوانی برای استان و کشور پدید آورد.

وی اظهار کرد: به برکت انقلاب اسلامی، علاقه زایدالوصفی برای حضور طلاب غیرایرانی در حوزه علمیه قم از سراسر جهان شکل گرفت تا جایی که امروز از ۱۳۰ ملیت در جامعةالمصطفی مشغول تحصیل هستند که این تنوع ملیتی در تاریخ حوزه‌های علمیه بی‌سابقه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی ادامه داد: جامعةالمصطفی مرکز علمی بین‌المللی اسلامی شناخته‌شده‌ای است و به عنوان یک عضو فعال در اتحادیه‌های دانشگاهی جهان فعالیت می‌نماید و حوزه علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ را در دستور کار خود قرار داده است. هم‌اکنون، نزدیک به ۱۶۰ رشته، مقطع و گرایش در جامعةالمصطفی ارائه می‌شود که راه‌اندازی برخی از آنها، از ابتکارات جامعةالمصطفی به شمار می‌آید. براساس طرح تحول آموزشی جامعةالمصطفی، رشته‌ها و گرایش‌های این مجموعه علمی به بیش از چهارصد مورد ارتقا خواهد یافت.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به واقع شدن نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در شهر‌های مختلف کشور و نقاط مختلف جهان به مرکزیت قم، اظهار کرد: اکنون جامعةالمصطفی در بیش از ۶۰ نقطه جهان حضور دارد و تحصیل پیروان دیگر مذاهب اسلامی براساس معارف مذهب خود در این مجموعه علمی، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مرکز به شمار می‌آید.

وی به معرفی دانشگاه مجازی المصطفی و مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی پرداخت و گفت: آموزش‌های مجازی با توجه به هزینه‌های کمتر و امکان توسعه بیشتر، یکی از محور‌های مهم توسعه جامعةالمصطفی در آینده به شمار می‌آید. همچنین مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی، سالانه میزبان هزاران نفر از دانش‌پژوهان و استادان دانشگاه‌های جهان است.

اختصاص چهل درصد پذیرش المصطفی به خواهران

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به اختصاص چهل درصد ظرفیت پذیرشی جامعةالمصطفی به خواهران طلبه غیرایرانی، اظهارکرد: فراهم‌سازی امکان ارائه آموزش‌های علوم اسلامی و انسانی به خواهران، یکی دیگر از برکات انقلاب اسلامی است که تأثیر آن، به ویژه در بخش بین‌الملل، چشمگیر و در خور توجه است.

وی یکی از خدمات ویژه فرهنگی جامعةالمصطفی را آموزش زبان فارسی به غیر ایرانیان دانست و تأکید کرد: به اذعان مسئولان کشور، خدمات جامعةالمصطفی در زمینه گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان بی‌نظیر بوده است و امروزه چند صد هزار نفر از غیرایرانیان علاقه‌مند به ایران و گفتمان انقلاب اسلامی در سراسر جهان، به همت جامعةالمصطفی با زبان و ادبیات فارسی آشنا شده‌اند که ظرفیت بسیار بزرگی برای بخش‌های مختلف کشور به شمار می‌آید.

به ظرفیت غنی طلاب غیرایرانی توجه نمی‌شود

حجت‌الاسلام عباسی، با اشاره به ابعاد بین‌المللی شهر مقدس قم، ابراز داشت: در کنار وجود با برکت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، که قم را به مقصد بسیاری از زائران از سراسر جهان تبدیل کرده است، حضور طلاب غیرایرانی در شهر مقدس قم، آورده‌های فراوانی دارد که بعضاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد و هر میزان سرمایه‌گذاری در این بخش می‌تواند ظرفیت‌های فراوانی برای استان و کشور پدید آورد.
رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به سرمایه‌گذاری گسترده بسیاری از کشور‌های اسلامی در بخش آموزش علوم اسلامی، ابراز کرد: امیدواریم در دولت جدید، اقدامات و همکاری‌های بیشتری در این زمینه صورت پذیرد. امروز ما میزبان هزاران نفر از فراگیران علوم اسلامی از نقاط مختلف جهان در جمهوری اسلامی ایران هستیم که بهترین عقبه فرهنگی و ظرفیت بین‌المللی برای کشور به شمار می‌آیند و لازم است در این زمینه مسئولان نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

قم، جهان‌شهر است

در ادامه این دیدار سیدمحمدتقی شاهچراغی، استاندار قم، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تقدیر از دستاورد‌های علمی و فرهنگی جامعةالمصطفی در سراسر جهان، گفت: قم، جهان‌شهر است و همه تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باید با این نگاه صورت گیرد. در سفر هیئت دولت به قم، تعیین تکلیف تأمین زیرساخت‌هایی مانند احداث فرودگاه و مترو، سامان‌دهی بافت‌های فرسوده و ارتقای کیفیت زندگی زائران و مجاوران حرم حضرت فاطمه معصومه(س) در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه، تاکنون جمع‌بندی برای بسیاری از این پروژه‌ها به نقاط روشنی رسیده است.

نماینده عالی دولت در استان قم، با تأکید بر جایگاه مهم جامعةالمصطفی در قم، خاطرنشان کرد: دولت به دنبال آن است که بسیاری از درخواست‌هایی را که در این جلسه مطرح شد، از مسیر قانونی به انجام برساند که تاکنون نیز به نتایج خوبی دست یافته‌ایم.

همچنین در این جلسه مقرر گردید کارگروه مشترکی میان جامعةالمصطفی و استانداری قم به منظور ارتقای همکاری‌ها و پیگیری مسائل مربوط، تشکیل گردد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha