کد خبر: 4102924
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵

«انفاق از نگاه قرآن و حدیث» اثر آیت‌الله ری‌ شهری منتشر شد

کتاب «انفاق از نگاه قرآن و حدیث» تألیف مرحوم آیت الله محمدی ری شهری و حجت‌الاسلام رسول افقی از آثار پژوهشگاه قرآن و حدیث منتشر شد.

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، کتاب «انفاق از نگاه قرآن و حدیث»، در چهارده فصل خود، نزدیک به هزار و پنجاه آیه و روایت را در بر گرفته و از خلال آنها، تبیین و تحلیل مهم‏ترین مباحث مربوط «انفاق» را از منظر قرآن و سنت، در پیش دید مخاطبان قرار ‏داده است. ابتدا در مقدمه کتاب، کلیاتی درباره انفاق و مباحث کلی مرتبط با آن مطرح شده است. در فصل اول، آیات و روایات ترغیب کننده به انفاق، مطرح شده و انفاق کردن مستقیم یا به نیابت، مورد توجه قرار گرفته است. فصل دوم، ویژگی‏‌های انفاق در راه خدا را بررسی کرده و به ماندگاری آن نزد خداوند و برتر بودن آن نسبت به عبادت‏‌های مستحبی (همچون نماز و روزه و حج مستحبی) اشاره شده است.

در فصل سوم آثار و نتایج انفاق در راه خدا با استفاده از آیات و روایات، تبیین شده است که از جمله مهم‏ترین آنها، جبران و جای‏گزین شدن شیء انفاق شده به لطف خداوند، برکت یافتن دارایی انفاق‏ کننده و حفظ شدن و فزونی یافتن آن، افزایش طول عمر انفاق‏ کننده، ‏دور شدن آسیب‌‏های جسمی و روحی از وی، استجابت دعای وی، آسودگی وی در قبر و قیامت، و در نهایت، دستیابی وی به مقام قرب الهی است.

فصل چهارم به سیره پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) در انفاق کردن پرداخته و نمونه‌های زیبایی از شیوه انفاق معصومان را در پیش دید مخاطبان قرار می‏‌دهد تا با الگوگیری از این اسوه‏‌های بی‌‏نظیر دین و اخلاق، روش آنان را سرمشق رفتار خود قرار دهند.

در فصل پنجم، برترین نمونه‌‏های انفاق، از زوایای متفاوت، تبیین شده است. از منظر انفاق کننده، انفاق کردن فرد تنگ‏دست را برترین شمرده است. انفاق به خویشان، فقیران مؤمن و اسیران را نیز برترین نمونه‏ های انفاق برشمرده است. از منظر زمانی نیز انفاق در آغاز روز، روز و شب جمعه، و ماه‌‏های رجب، شعبان و رمضان را توصیه کرده و در نهایت، صدقه پنهانی و صدقه پیش از مرگ را برترین انفاق برشمرده است.

فصل ششم به تحلیل چرایی و چگونگی تسهیل انفاق پرداخته است. مهم‏ترین عامل تسهیل دِهِش، برگرفته از این باور است که این اموال، از آن خدای تبارک و تعالی است؛ یعنی انفاق کننده، تنها امانتدار مالُ الله است و آن را به دیگر بندگان خدا می‏‌رساند. البته یقین به جای‏گزین شدن مال، نترسیدن از نادار شدن، بزرگ‏‌منشی و ایمان به نادیده‏‌ها را نیز از عوامل جانبی تسهیل و گسترش انفاق برشمرده است.

فصل هفتم، مهم‏ترین انفاق را انفاق به پدر و مادر، خانواده و خویشان معرفی کرده و در ادامه، انفاق به فقیران مؤمن، دِهِش به فردی که درخواست کمک کرده و ... را برمی‏‌شمارد.

در فصل هشتم، ویژگی‏‌های برترین انفاق را بررسی می‏‌کند و به مواردی چون اخلاص در نیّت، انفاق از مال حلال، عطا کردن پیش از درخواست، آغاز کردن از نزدیکان، پنهان داشتن انفاق مستحب و آشکار کردن انفاق واجب، پیشی گرفتن در انفاق، انفاق مستقیم و عدم پی‌جویی استحقاق درخواست کننده، اشاره می‏‌کند. در فصل نهم نیز ناشایسته‌های انفاق، از جمله؛ امروز و فردا کردن، باز پس‏‌گیری، منت‏‌گذاری و تکبرورزی، مطرح شده است.

فصل دهم به میانه‏‌روی در انفاق پرداخته و از زیان زدن به خود یا وارث، پرهیز داده است. همچنین انفاق زیاده بر نیاز نیازمند را نیز ناشایست شمرده است. فصل یازدهم به پرهیز از بُخل اشاره دارد و ضمن تبیین اسباب پدیداری آن، کیفر اُخروی بخل و حسرت بخیل در روز جزا را مطرح کرده است. فصل دوازدهم، در ارتباط با درخواست کردن از دیگران و چگونگی مواجهه با درخواست کننده است و اگر چه درخواست و تکدّی را (به ویژه از سوی کسی که نیاز جدّی ندارد)، ناپسند شمرده است؛ ولی راندن درخواست کننده را نیز ناپسند دانسته است.

در فصل سیزدهم، به انفاق مخلصانه پرداخته و کفر، ریا، منّت‏‌گذاری، انفاق از مال حرام و عدم رعایت اولویت خویشان را مانع قبول شدن انفاق معرفی کرده است. فصل چهاردهم، انفاق ‏های غیر مالی را کاویده و نمونه‌‏های متفاوتی از آنها را ارائه کرده است. یاد دادن دانش به دیگران، داشتن گفتار و زبان شیرین و خوش، کمک کردن به ناتوان، تسهیل کار مردمان، مدارا با مردم، ذکر خدا، سلام کردن با روی گشاده، آشتی دادن مردم، نگاهداری زبان، دوری کردن از کار حرام و شرارت و در نهایت، انجام دادن هر کار نیک، از موارد انفاق غیر مالی دانسته شده است.

لازم به ذکر است کتاب انفاق از نگاه قرآن و حدیث، از جمله آخرین پژوهش‌ها و نگاشته‏‌های مرحوم آیت‌الله محمد محمدی ری‏ شهری (۱۳۲۵ - ۱۴۰۱ ش) است که اندکی پس از رحلت ایشان منتشر می‏‌شود.

کتاب «انفاق از نگاه قرآن و حدیث» تألیف مرحوم آیت‌الله محمدی ری شهری با همکاری حجت‌الاسلام رسول افقی و ترجمه حجت‌الاسلام عبدالهادی مسعودی، در پژوهشکده علوم و معارف حدیث پژوهشگاه قرآن و حدیث، به زبان فارسی - عربی، در قطع وزیری، در ۵۵۱ صفحه به نگارش درآمده است و با همکاری انتشارات دارالحدیث منتشر شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha